.:: Trójka Bajana

Chciałbym zaprezentować Państwu szczegóły i zaprosić do uczestnictwa w naszym przedsięwzięciu będzie nim budowa instalacji modelarskiej mającej uczcić 100 lecie Niepodległej Polski, 100- lecie Polskich Sił Powietrznych oraz postać Jaworznickiego pilota Karola Pniaka Asa Polskich Sił Powietrznych na zachodzie kawalera Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyża Walecznych oraz wielu innych wysokich odznaczeń Brytyjskich i Alianckich.

Jak również wspomnienie o płk pilocie Jerzym Bajanie ikonie Polskiego lotnictwa wojskowego jak również cywilnego.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego Polskie lotnictwo wojskowe mimo, iż bardzo młode rozwijało się bardzo prężnie, jednym ze sposobów jakim to lotnictwo chciało pokazać społeczeństwu swoją służbę było organizowanie pokazów lotniczych z okazji świąt państwowych. Do prezentacji wybierano najlepszych pilotów którzy organizowali się w kilku osobowe grupy, dziś określamy je jako demo team a wtedy przyjmowały nazwę zazwyczaj od nazwiska dowódcy tej grupy. Jedną z najlepszych jeśli nie najlepszą była tzw. "Trójka Krakowska" bądź też "Trójka Bajana" z drugiego pułku lotniczego w Krakowie pod dowództwem kapitana pilota Jerzego Bajana. Grupę tworzyło czterech pilotów ale występowało tylko trzech.

Poza nim w skład grupy wchodzili porucznik pilot Bronisław Kosiński, plutonowy pilot Stanisław Macek oraz kapral pilot Karol Pniak. Grupa ta zasłynęła z akrobacji zespołowej wykonywanej na trzech samolotach PWS- A których skrzydła były połączone dwu metrowymi odcinkami taśmy parcianej. Zespół startował wykonywał około pięciominutowy program akrobacyjny, a następnie lądował i taśmy nie zostały zerwane. O stopniu trudności tego układu niech świadczy fakt, że współcześnie tylko na kilka pokazów i tylko grupa akrobacyjna "ŻELAZNY" latająca na specjalnie przygotowanych maszynach akrobacyjnych otrzymała zezwolenie jednak pod warunkiem że to nie będą taśmy tylko plastikowy łańcuch a długość odcinków łańcucha to pięć metrów. Tak w wielkim skrócie wygląda aspekt historyczny tego co chcemy zrobić. Technicznie zaś wyglądać to będzie tak:

Zbudujemy trzy makiety samolotów PWS-A w skali 1:3 czyli rozpiętość skrzydeł 2,9 metra a długość kadłuba 2,3 metra. Modele opracowane są na podstawie dokumentacji zdjęciowej oraz nielicznych rysunków technicznych. Rysunki opracowane w systemie CAD. Dokumentację techniczną opracuje firma ARCHETYPON z Jaworzna specjalizująca się w modelach 3D i animacjach. Podstawowym materiałem, z którego będą wykonane samoloty jest styrodur poddany obróbce maszynami CNC, będą elementy wykonane w technologii druku 3D, ale będzie też płótno elementy metalowe i drewno. Dla figurek lotników zostaną uszyte kombinezony, pilotki, rękawice, szaliki. Z racji tego że modele są w małej skali (czyli duży model) będziemy się starali zachować jak największą wierność względem oryginału. Waga pojedynczego modelu to około 6-8 kg. Modele chcemy połączyć 66 centymetrowymi odcinkami taśm i cały taki zespół mierzący w sumie blisko 10 metrów powiesić w hallu głównym CH "GALENA" w Jaworznie.

Zamierzamy wydać komiks, przewodnik dla młodzieży gdzie oprócz merytorycznej informacji będą zdjęcia rysunki autorstwa doskonałego grafika Pana Jarosława Wróbla, rozmowa z historykiem lotnictwa i liderem grupy akrobacyjnej ŻELAZNY który opowie o stopniu trudności takiego pokazu. A przede wszystkim dobra fabuła, która zachęci młodych ludzi do zagłębienia się dalej w temat. Będziemy chcieli dołączyć też model kartonowy PWS-A opracowany przez jedno z wiodących polskich wydawnictw modeli kartonowych i być może uda się by były to wszystkie trzy samoloty klucza akrobacyjnego. Komiks ten będziemy chcieli rozdawać dzieciom z klas 4-8 szkoły podstawowej oraz młodzież szkół średnich miasta Jaworzna, które będziemy chcieli zaprosić na ciekawe zajęcia pod samolotami. Liczymy, że może też uda się rozpropagować akcję na miasta ościenne.

Będzie też kiosk multimedialny, gdzie osoba która podczas robienia zakupów podniesie wzrok i zobaczy samoloty, a będzie chciała się o nich czegoś dowiedzieć bądź wyjaśnić np. dziecku na ekranie monitora "wyklika" wszystkie informacje.

Nad merytoryczną stroną publikacji i zgodności z faktami współpracuje z nami Pan Adrian Rams z Muzeum Miasta Jaworzna, profesor nadzwyczajny Andrzej Olejko specjalizujący się w historii Polskich Skrzydeł , oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Zamierzamy również przy współpracy z Polonią na wyspach brytyjskich odnowić mogiłę płk.Jerzego Bajana, gdyż nakazuje to zwykły ludzki szacunek o którym Ci, którzy powinni o to dbać zapomnieli. Ale to działanie chcemy rozpocząć już po otwarciu prezentacji.

Uroczyste otwarcie zaplanowaliśmy na 16 września podczas obchodów Chwalebnych dziejów lotnictwa uroczystości organizowanych corocznie w Jaworznie przez Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich demontaż nastąpi pod koniec listopada.

Będzie to nasz Jaworznickich modelarzy wkład w setną rocznice utworzenia lotnictwa Polskiego oraz stulecie Niepodległości naszego kraju.

Na zakończenie dlaczego to robimy? Większość osób biorących udział w przedsięwzięciu to mieszkańcy Jaworzna i okolic chcemy by na 100-lecie Polskich skrzydeł Jaworznianie zarówno Ci starsi jak i Ci młodsi, którzy w zabieganiu codziennego dnia nie zawsze mają czas na muzea, prezentacje wykłady mogli w tak specyficznym miejscu jakim jest hall galerii handlowej stanąć oko w oko z wycinkiem historii przyjrzeć się ludziom którzy ją tworzyli i kto wie może sięgnąć głębiej w temat. Chcemy też oddać w ten sposób hołd wszystkim ludziom którzy przez te 100 lat tworzyli Polskie lotnictwo zarówno cywilne jak i wojskowe.

Jak każde przedsięwzięcie tak to również wymaga nakładów finansowych, większość prac montażowych wykonamy sami, ale za materiały i koszta pracy maszyn, druk i materiały poligraficzne, będziemy musieli zapłacić. Obliczyliśmy że całe przedsięwzięcie powinno się zamknąć w kwocie 60.000 PLN. Kwotę tą zamierzamy pozyskać poprzez zbiórkę publiczną. Zwracamy się za tym z prośbąo wsparcie naszego przedsięwzięcia. Za okazaną pomoc będziemy ogromnie wdzięczni.

Bank Spółdzielczy Jaworzno

16 8445 0007 0000 0000 2886 0001

Z dopiskiem 100- lecie Polskich skrzydeł "Trójka Bajana"

Można nas znaleźć na Facebooku 100-lecie Polskich skrzydeł "Trójka Bajana" zapraszamy do polubienia naszej strony. Korespondencję mailową proszę kierować na adres ogarekpawel@gmail.comOstatnie aktualności

# VIII Festiwal Modelarski
# VII FESTIWAL MODELARSKI
# VI FESTIWAL MODELARSKI
# V FESTIWAL MODELARSKI 2014
# IV FESTIWAL MODELARSKI 2013

 

 

© 2013 Modelarnia Lotnicza "SieLata" | Projekt i wykonanie: rch i Geralt